ГРАНД ФИНАЛ
И така, след позаметения РЕСУТ и забележките от него, в началото на месец февруари проектът, вече съгласуван, потегля обратно към Столична община.
На 7-ми февруари в Държавен вестник е публикувана промяната в Закона за устройство на територията. Поредната поправка на този закон беше гласувана в последния работен ден на 43-то Народно събрание – 25 януари 2017 г. С нея се отменя изискването за решение на общинските съвети, когато главен архитект делегира своите права за издаване на разрешително за строеж на друго техническо лице.
Това дава основание на арх. Здравков на 23 февруари отново да изпрати проекта, с прехвърлени права, но вече за издаване на Разрешително за строеж, което още на следващия ден е подписано от главния архитект на район Младост.
Тук разказът ни би трябвало да приключи, но не можем да не обърнем внимание на §58 от преходните и заключителни разпоредби на същият закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, според който §58 „…започнатите производства по одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешителни за строеж до влизането в сила на този закон се довършват по досегашния ред“. А процедурата по издаване на разрешително за строеж на Гаранти Коза е започнала доста преди 7-ми февруари. И редът изисква да има решение на СОС. А има ли такова?
Не можем да оставим без отговор и други въпроси, които се повдигат от документите, които намерихме и с които ви запознахме – решението на РИОСВ, с обърканите УПИ-та, станало ли е част от Разрешителното за строеж, спазени ли са нормите за застрояване, а за озеленяване, колко ще са новите жилища, колко трафик и т.н.
За отговор на тези и други въпроси, свързани с реализацията на това инвестиционно намерение, ще се обърнем писмено към г-жа Иванчева, кмет на район Младост. В следващата ни поредица, „Гранд Каньон – въпроси без отговор“ ще ви запознаем както с въпросите ни, така и с мотивите, поради които сме ги поставили. А когато получим отговор, ще се обърнем и за коментар към специалисти – архитекти, инженери и юристи.
Остава да се надяваме, че новото ръководство на районната администрация не е забравило посланията си от предизборната им кампания и ще намери време да отговори на тези въпроси. Изчерпателно, отговорно и в разумен срок.
Десислава Иванчева пред медии, 2016 година:
„Първото, което ще направя като кмет на „Младост“ е да поканя всички общински съветници в квартала ни, ще ги разходя пеша по улиците му, във вътрешната част на квартала, за да видят какво е положението – няма осветление, няма тротоари, няма майките къде да извеждат децата си. Тези общински съветници не знаят как изглежда квартала, всичко което знаят е, че имаме метро и булевард, всичко друго е в затъмнение.“
„Новите бизнес сгради предполагат и нови жители, но това ще създаде проблем например с липсата на достатъчно детски градини, училища и поликлиники, повече замърсяване и шум – всичко това може да ни бъде спестено.“
„Ако се реши проблемът с презастрояването, качеството на живот няма поне да се влоши, автомобилите няма да се увеличат и съответно нуждата от нови паркоместа.“
„Ще преразгледаме всички разрешителни за строеж, ще видим как е извършена реституцията, как са станали продажбите на общинска земя, специално внимание ще обърнем на спекулативното купуване на земя, върху която принципно няма разрешение за строеж.“
„Ще променим отношението на общината към гражданите, да има електронно управление и работа на едно гише, а на служителите в общината ще се обясни, че хората са работодателите им, за да променят и отношението си, и начина на работа.“
„Ще има отчет за свършеното и ще се допитваме до хората в района по всички важни въпроси.“
„Боря се за запазване на останалите зелени площи в района, чрез промяна на устройствените планове. Това ще бъде акцент в дейността ми като кмет на „Младост“
„Аз ще си остана с друго мислене, защото съм от страната на гражданите и така ще си остана, гарантирам го.“
КРАЙ